Jesień zgodnie z teorią pięciu przemian to małe Yin i odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie płuc oraz jelita grubego. Płuca są odpowiedzialne za wdychanie energii z otoczenia do organizmu natomiast jelito grube odtruwa nasze ciało. Jesień według filozofów tradycyjnej medycyny chińskiej to przemiana metalu, która charakteryzuje się smakiem ostrym. Smak ten nie tylko rozgrzewa organizm, ale ma również właściwości oczyszczające – usuwa zatory. Trzeba jednak pamiętać, że spożywanie smaku ostrego w nadmiernej ilości spowoduje rozproszenie energii i przegrzanie naszego organizmu.
Jesienią energia skierowana jest ku dołowi, co oznacza, że człowiek powinien zwolnić tempo, odpocząć i zwiększyć ilość codziennego snu. Dzięki temu równomiernie rozłożymy energię pozyskaną latem, która zachowana będzie aż do nadejścia wiosny.
Jesienią powinniśmy spożywać duże ilości brązowego cukru, owies oraz jęczmień, które oczyszczają jelito grube. Warto sięgnąć po brokuły, kalarepę, rzodkiew czy ostrą paprykę jak również ostre przyprawy: kolendrę, pieprz, oregano bądź gorczycę. Przepisy na dania zawierające te składniki oraz więcej porad, jak dbać o organizm jesienią zgodnie z teorią pięciu przemian znajdziemy w książce Moniki Biblis „Jesień według pięciu smaków”.
Jesienią należy jeść przede wszystkim potrawy, któe są dostepne w warzywniakach – nie powinniśmy jeść jeszcze zbyt tłustego mięsa ani też owoców cytrusowych, które w takich warunkach normalnie u nas nie występują. Ogólnie jestem tego zdania, że trzeba jeść zdrowo i patrzeć w przesłość pytając samego siebie czy nasi przodkowie zjedliby takie rzeczy, które my teraz bez mrugnięcia okiem wkładamy do ust?
Super książka – te przepisy na jesienne potrawy, któe są w zgodności z 5 przemian – są rewelacyjne. Szkoda tylko, że tak mało 🙂