Kamica nerkowa – objawy, leczenie i profilaktyka

Kamica nerkowa to schorzenie polegające na obecności stwardniałej masy w nerkach. Kamienie mogą się także pojawiać w pęcherzu moczowym. Nie zawsze obecność kamieni wywołuje ból. Mogą się one pojawiać i samoistnie być usuwane z organizmu. Tworzą się one poprzez krystalizację składników moczu. Jeśli w moczu są substancje sprzyjające powstawaniu złogów, jeśli nie pije się wystarczającej ilości wody, to mogą się one pojawić.

Objawem kamicy jest kolka nerkowa, czyli silny ból w boku, w lędźwiach lub w pachwinie. Może się także pojawić ból przy oddawaniu moczu oraz krwiomocz. Kolce mogą towarzyszyć nudności czy nawet wymioty oraz gorączka. Jeśli nie ma bólu ani żadnego odczucia dyskomfortu, to jest to kamica bezobjawowa. Niekiedy stwierdza się ją np. przy okazji prześwietleń rentgenowskich. W takiej sytuacji lekarz stwierdzi, co dalej. Może przepisać leki, które pomogą pozbyć się złogów, jeśli to będzie konieczne. Przepisywanie leków to leczenie zachowawcze. Można zastosować terapię wspomagającą wydalanie kamienia, w skrócie MET. Poza przyjmowaniem leków konieczne jest pozostawanie w kontakcie z lekarzem. Regularne badania są niezbędne, by oceniać, czy kamień odpowiednio się przemieszcza. Pacjentom przepisuje się także leki zmieniające odczyn moczu z kwaśnego na zasadowy. W takim pH złogi się rozpuszczają.

Polega ono na usunięciu kamieni. Stosowane są trzy metody, to litotrypsja zewnątrzustrojowa falą uderzeniową (ESWL), nefrolitotomia przezskórna (PCNL) oraz ureteroskopia (URS). Pierwsza to rozbijanie kamieni falą uderzeniową, druga to zabieg chirurgiczny, a trzecia wiąże się z użyciem endoskopu, który po znieczuleniu wprowadza się przez cewkę moczową, by wyciągnąć kamień.

Czytaj także: http://chorobyukladumoczowego.pl

Bardziej na zachorowanie narażeni są mężczyźni oraz osoby, u których w rodzinie występowała ta choroba. Warto zadbać o profilaktykę, by nie musieć sobie później radzić z kamieniami. Codzienna dieta może służyć zapobieganiu kamicy nerkowej, ale jeśli byłaby niewłaściwa, to staje się kolejnym czynnikiem sprzyjającym powstaniu choroby. W celach profilaktycznych należy wprowadzić do diety więcej białka roślinnego, a ograniczyć zwierzęce, zwiększyć ilość owoców, warzyw oraz produktów zawierających błonnik. Produkty ubogie w szczawiany są sprzymierzeńcem w zapobieganiu tej chorobie. Konieczne jest też picie przynajmniej 2 litrów wody dziennie. Jak widać, osoby odżywiające się zdrowo nie będą musiały wprowadzać większych zmian do diety.

2 przemyślenia nt. „Kamica nerkowa – objawy, leczenie i profilaktyka”

  1. Na jedną chorobę piszą, że trzeba jeść więcej białka zwierzęcego czyli chudego mięsa, które lepiej się przyswaja, a przy kamicy nerkowej należy z niego zrezygnować. Nie ma szans na konkrety, bo tak naprawdę samemu trzeba to wszystko wypośrodkować. Bez tego nie da się normalnie rozpocząć zmian, bo będziemy się miotać od ściany do ściany.

  2. Kamica nerkowa to nie tylko dieta, ale przede wszystkim picie wody. Zwłaszcza, że możesz jeść co chcesz i potem okaże się, że jak pijesz dużo wody, zwykłej wody, to nerki są dobrze przepłukane i nie ma kłopotu, kamicy nerkowej ani nic innego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *