Kuchnia pięciu przemian

Gotowanie zgodnie z zasadami pięciu przemian staje się coraz bardziej powszechne. Przepisy kuchni pięciu przemian goszczą w kuchniach nie tylko osób, które fascynuje kultura egzotyczna, ale również wszystkich, którzy pragną zmienić swój sposób odżywiania na zdrowy i harmonijny.

Warto zauważyć, że gotowanie zgodne z zasadami pięciu przemian jest odpowiednie zarówno dla wegetarian jak również miłośników potraw mięsnych. To idealne przepisy na dania dla niecierpliwych i zapracowanych jak również tych, których gotowanie jest prawdziwą pasją.

Kuchnia pięciu przemian doskonale nadaje się także dla dzieci, nawet tych alergicznych. Jak dowiedziono, przepisy kuchni pięciu przemian idealnie nadają się na ucztowanie przy rodzinnym stole podczas świąt Bożego Narodzenia czy Wielkiej Nocy. Co więcej, kuchnię pięciu przemian można z łatwością połączyć z tradycyjną kuchnią polską. O wszystkich aspektach kuchni pięciu przemian, o filozofii jej wykorzystywania i rezultatach mających wpływ nie tylko na sposób odżywiania, ale całe ludzkie życie pisze w swoich poradnikach Monika Biblis, która proponuje wykorzystanie kuchni pięciu przemian na różnych etapach życia i w różnych sytuacjach.

Kuchnia pięciu przemian wywodzi się z medycyny chińskiej a jej podstawą jest filozofia taoistyczna. Zgodnie z nią każdy człowiek przynależy do natury, powinien więc w każdej dziedzinie życia postępować z jej regułami. Główną ideą kuchni pięciu przemian jest czerpanie energii z właściwego odżywiania się bowiem jedzenie ma swoją naturalna moc i tylko harmonijnie skomponowany posiłek da nam odpowiednią siłę.

Zgodnie z naturą, kuchnia pięciu przemian została podzielona na pory roku, którym zostały przyporządkowane właściwe żywioły: drewno, ogień, woda, ziemia oraz metal. Im natomiast przypisano smaki:

  • kwaśny (drzewo) – znajdziemy go na przykład w botwince, orkiszu, cukinii czy jogurtach i drożdżach,
  • słony (woda) – to produkty takie jak ryby, sery lub zwyczajna woda mineralna,
  • słodki (ziemia) – odnaleźć można w bananach, awokado, kukurydzy bądź jajkach,
  • gorzki (ogień) – to między innymi piwo, kasza gryczana, sałata bądź wędzone śliwki,
  • ostry (metal) – to smak charakterystyczny dla selerze naciowym, rzodkiewce lub czosnku.

Zgodnie z teorią pięciu przemian, przyrządzanie potraw powinno odbywać się według ściśle wyznaczonej kolejności a w daniu mają znaleźć się składniki wchodzące w skład pięciu żywiołów – tabele składników odpowiednio przypisanych do wszystkich żywiołów i smaków znaleźć można w poradnikach kucharskich Moniki Biblis.

Według wspomnianej już kolejności, która odgrywa najważniejszą rolę w kuchni pięciu przemian, do garnka powinno dokładać się składniki reprezentujące element drzewa, następnie ognia, ziemi, metali i na końcu wody. Tylko od kucharza zależeć będzie, w której przemianie zakończy gotowanie potrawy. Warto jednak pamiętać, by po składnikach wchodzących w element wody dodawać kolejno składniki reprezentujące drzewo itd. w taki sposób, by zataczały one krąg. Nigdy nie należy zaburzać kolejności dodawania składników.

Według tradycyjnej medycyny chińskiej pięć żywiołów oddziałuje na siebie tworząc doskonałą energię. Woda odżywia drzewo i poskramia ogień. Sam ogień natomiast powstaje przez drzewo a za swoje istnienie może mu z kolei dziękować ziemia, gdyż to z ognia powstaje popiół tworzący glebę. Ogień niszczy też metal za to ziemia go wspiera. Metal odżywia wodę powodując, że docierają do niej cenne minerały i tnie drewno tym samym go poskramiając.

Jak widać wszystkie żywioły są ze sobą powiązane, Chińczycy porównują żywioły do ludzkiego organizmu, który może funkcjonować prawidłowo tylko wtedy, gdy wszystkie jego elementy są właściwie odżywione..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *