Ogień – gorący składnik 5 przemian.

Podobnie jak pozostałe pierwiastki składające się na chińską teorię pięciu przemian, także Ogień ma swoje miejsce w tym specyficznym cyklu. O tym, które elementy przyrody, ciała i życia ludzkiego reprezentuje oraz jak odnaleźć ten gorący pierwiastek w składnikach pokarmowych przeczytać można poniżej

Powstała w Starożytnych Chinach koncepcja kuchni uwzględniających pięć przemian opiera się na teorii, według której porządek świata podporządkowany jest nieustannej, cyklicznej przemianie. Stałe są tylko poszczególne pierwiastki, ich ilość oraz kolejność następowania. Cykl zaczyna się więc od Drzewa, które „odżywia” Ogień. Drugi pierwiastek „budzi do życia” kolejny – Ziemię. Z niej „powstaje” Metal, który z kolei „ożywia wodę”. Piąty element „karmi i odżywia” Drzewo, dopełniając tego idealnego cyklu przyrody.

Drugi pierwiastek w filozofii pięciu przemian, Ogień manifestuje się w przyrodzie poprzez najgorętszą porę roku – lato. W cyklu życia człowieka element ten dominuje w okresie młodości, kiedy to rozwijający człowiek kieruje się „gorącą głową”, ciekawością otaczającego go świata, nieskrępowaną radością i brakiem potrzeby do stabilizacji i harmonii. Ogień odnaleźć możemy także w ludzkim organizmie – ma on ogromny wpływ na jelito cienkie, serce oraz osierdzie.

Produkty spożywcze, które podczas gotowania według zasad pięciu przemian symbolizują element ognia charakteryzują się gorzkim smakiem i właściwościami rozgrzewającymi. Spożywanie potraw, w których ostatecznym składnikiem przemiany jest pierwiastek Ognia kieruje energię w dół ciała, przyspieszając przemianę materii i podnosząc temperaturę ciała.

Drugi spośród elementów kuchni pięciu przemian odnaleźć można między innymi w takich produktach jak: prażone zboża, świeży lubczyk, koperek, piwo czy orzechy włoskie. W ustaleniu, które składniki kulinarne zaklasyfikować można do grupy Ognia pomocne mogą się okazać specjalne tabele przeznaczone dla praktyków kuchni pięciu przemian. Znaleźć je można w większości książek poświęconych tematowi tej wyjątkowej diety, a właściwie sposobu żywienia na całe życie..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *