Dna moczanowa jest znaną formą zapalenia stawów, charakteryzującą się nawracającymi atakami silnego bólu, obrzęku oraz zaczerwienienia. Podagra jest bardziej powszechna wśród mężczyzn, zwłaszcza tych, którzy są spokrewnieni z osobą już dotkniętą tą chorobą. U kobiet objawia się najczęściej w okresie po menopauzie.
Podczas gdy większość innych odmian artretyzmu rozwija się powoli, atak dny moczanowej nadchodzi nagle, zazwyczaj podczas snu. Najczęściej atakowanym stawem jest obszar w pobliżu dużego palca, ale podagra może również objawić się bezpośrednio w stopie, kostkach oraz kolanach, dużo rzadziej w łokciach i nadgarstkach. Podczas takiego ataku nawet nieznaczne przesunięcie prześcieradła może wywołać olbrzymi dyskomfort dla chorego.
Leczenie Podagry – Reumatolog Gdańsk w Centrum Zdrowia Lifemedica
Dna moczanowa atakuje, kiedy we krwi rozprowadza się nadmiar kwasu moczowego i wytwarza w płynie stawowym niewielkie, ostre kryształy. Rozwijają się one powoli przez kilka miesięcy lub lat. Nadmiar kwasu moczowego jest zazwyczaj spowodowany niedostatecznym wydaleniem go przez organizm, lub odwrotnie; jego nadprodukcją.
W późniejszym stadium choroby, kryształy mogą się magazynować również poza stawami i być widoczne nawet przez skórę, gdzie formują się w niewielkie, jasne guzy.
Do ataku dny moczanowej prowadzi wiele aspektów. Osoba chorująca ma mniejsze szanse na uniknięcie ataku, jeżeli posiada zbyt wysokie ciśnienie krwi, ma nadwagę, cukrzycę, spożywa zbyt wiele alkoholu (zwłaszcza piwa), posiada dietę bogatą w puryny, stosuje leki odchudzające, cierpi na niewydolność nerek lub jest uwarunkowana genetycznie.
Bez przeprowadzenia żadnego leczenia, atak podagry zazwyczaj mija w ciągu jednego lub dwóch tygodni. Z pomocą odpowiedniego leku, nawet w ciągu kilku dni. Jednak kryształy nadal pozostają w płynie stawowym i stanowią zagrożenie ponownych ataków.
Jeżeli dna moczanowa nie jest jeszcze zdiagnozowana, reumatolog bada zawartość kwasu moczowego we krwi oraz pobiera płyn ze stawów, celem potwierdzenia oraz zbadania kryształów. Pacjent chory na dnę moczanową posiada dużą ich ilość, dobrze widoczną pod mikroskopem.
Odpowiednia poradnia reumatologiczna jest w stanie zapewnić właściwą diagnozę. Wczesne rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia jest bardzo ważne. Głównym jego celem jest zmniejszenie ilości kwasu moczowego we krwi, żeby nie wytwarzał większej ilości kryształów, powodujących zniszczenia. Lekarz może zapisać odpowiednie leki, żeby ograniczyć ich ilość oraz usprawnić wydalanie kwasu moczowego. Dostępne są również specjalne leki przeciwbólowe, stosowane podczas ataków przynoszą dobre efekty uśmierzające w ciągu kilku godzin lub dni, w zależności od czasu podania.