Czym są hemoroidy i jak je leczyć?

O hemoroidach wciąż jeszcze mówi się po cichu lub nawet unika tematu – są uważane za problem wstydliwy i kojarzący się z niezbyt właściwymi nawykami. Milczenie i cierpienie w ciszy nie rozwiązuje jednak sprawy, gdyż nieleczone hemoroidy stają się coraz bardziej dokuczliwe, więc prędzej czy później konieczna będzie wizyta u lekarza. Im później, tym leczenie może być bardziej skomplikowane, stąd warto przemóc wstyd i jak najszybciej rozpocząć terapię, jeśli tylko zaistnieje podejrzenie pojawienia się żylaków odbytu.

Czym są hemoroidy?

Jak zostało wyżej wspomniane, hemoroidy to żylaki odbytu, tworzące się na naczyniach krwionośnych w tej okolicy. Naczynia są tam wyjątkowo gęsto splecione, ponieważ pełnią ważną, uszczelniającą funkcję. Jak i w pozostałych żyłach czy tętnicach, także tutaj wystąpić może zatrzymanie krwi i powstanie tzw. guzków krwawniczych. W zależności od stopnia zaawansowania choroby, są one wyczuwalne podczas badania per rectum (przez odbyt), widoczne na zewnątrz podczas wysiłku np. związanego z defekacją, jak też możliwe do zauważenia przez cały czas na zewnątrz odbytu, kiedy są już wyjątkowo rozwinięte.

Czytaj też: http://www.astmatycy.net.pl/procto-vitale-inne-preparaty-terapii-hemoroidow/

Przyczyny ich powstawania

Istnieją liczne przyczyny powstawania hemoroidów, i tak jak w przypadku innych schorzeń niektórym można łatwo zapobiec, innym już niezbyt. Najczęściej zachorowania wynikają z kiepskiej kondycji układu krwionośnego jako całości lub części w okolicy ogniska choroby. Bezpośrednim powodem jest więc niewydolność krążenia, różnego rodzaju stany nadciśnieniowe, zaburzenia krzepliwości. Szereg powodów pośrednich uwzględnia niewłaściwe nawyki (siedzący/stojący tryb życia, łakomstwo) i czynniki genetyczne.

Zapobieganie i leczenie

Zapobiegać hemoroidom można zarówno poprzez zmianę niekorzystnych przyzwyczajeń, jak też zażywając zioła na hemoroidy (oczywiście po wcześniejszej konsultacji z lekarzem). Istnieją preparaty ziołowe, np. procto vitale, które można stosować profilaktycznie i później już we właściwej terapii hemoroidów, jeśli się pojawią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *