Przyczyny rwy kulszowej mogą być różne. Z niektórych z nich często nie zdajemy sobie sprawy. Gdy podejrzewamy, że dotknął nas ten problem, warto jest udać się do lekarza, który zastosuje odpowiednią metodę leczenia. Leczenie rwy kulszowej powinno być dostosowane do przyczyn. Dzięki temu będzie ono skuteczniejsze i pozwoli na dłużej złagodzić lub zlikwidować objawy tak, by móc normalnie funkcjonować w trakcie dnia i odpowiednio się wysypiać w nocy.
Rwę kulszową trzeba leczyć i nie wolno jej bagatelizować, ponieważ brak reakcji lub zastosowanie niewłaściwych do przypadku metod leczenia może skutkować nawet porażeniem nerwu kulszowego i związanym z tym niedowładem kończyn dolnych.
Stan zapalny wywołany uciskiem na nerw kulszowy
Najczęściej występującą przyczyną rwy kulszowej jest dyskopatia krzyżowo-lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Wypadające w związku z nią dyski powodują ucisk nerwu kulszowego, czego efektem jest nagły i bardzo silny, wręcz przeszywający ból. Dyskopatia wynika z przedłużającego się coraz bardziej życia, ale także z jego nieodpowiedniego trybu, który wpływa na wady postawy. Coraz częściej przyjmujemy pozycję siedzącą, która na dłuższą metę nie wpływa pozytywnie na kręgosłup. Zdarza się jednak, że dyskopatia jest wynikiem uwarunkowań genetycznych.
Zbyt intensywny wysiłek fizyczny
Stosunkowo często występującą sytuacją jest taka, w której rwa kulszowa jest efektem nadmiernego wysiłku fizycznego u osób, które prawie w ogóle nie wykonywały ćwiczeń fizycznych, prowadząc zazwyczaj siedzący tryb życia i nagle zaczęły mocno się forsować. Dotyczy to najczęściej osób, które chcą szybko zrzucić wagę czy też poprawić kondycję lub masę mięśniową. Niewyćwiczone mięśnie pleców oraz brzucha przy intensywnym wysiłku nie są w stanie w takiej sytuacji odpowiednio podtrzymać kręgosłupa. Prowadzi to do wybrzuszania się krążków międzykręgowych i ataku rwy kulszowej. Podobna sytuacja może wystąpić w przypadku dźwigania przez takie osoby ciężkich przedmiotów. Klasyczną sytuacją jest wnoszenie i wynoszenie z mieszkania mebli lub sprzętu AGD.
Rwa kulszowa jako powikłanie innych chorób
Rwa kulszowa może być również powikłaniem innych chorób. Cukrzyca, zmiany nowotworowe, a nawet choroby zakaźne mogą powodować podrażnienie nerwu kulszowego. Dlatego w przypadku wystąpienia takich schorzeń i pojawienia się dodatkowo bólów kręgosłupa, warto jest udać się na rezonans magnetyczny, by potwierdzić lub wykluczyć rwę kulszową.
Rwa kulszowa, a ciąża
Popularną przyczyną pojawienia się problemów z nerwem kulszowym i ataku rwy kulszowej jest ciąża. Rosnąca macica i wewnętrzne obrzęki mogą powodować ucisk tego nerwu. Ból pojawia się nagle i zazwyczaj znika po kilku dniach lub tygodniach bez żadnego leczenia w związku ze zmianą pozycji dziecka w macicy. Zdarza się jednak, że rwa kulszowa męczy przyszłą mamę kilka tygodni lub nawet do dnia porodu.
Nieodpowiednia dieta
Objawy rwy kulszowej mogą się także pojawić u osób, które nie dbają o odpowiednią dietę i jest ona uboga w witaminy (znajdujące się w największej ilości w warzywach i owocach), w sole mineralne oraz w wapń. Jeśli chodzi o sole mineralne, można je znaleźć w pokarmach roślinnych i zwierzęcych. Najwięcej jest ich w ciemnym pieczywie, w mleku, w jabłkach, w brokułach i w szpinaku. W przypadku wapnia, oprócz mleka i jego przetworów (żółty ser, jogurt naturalny, twaróg), można go także znaleźć w sardynkach w oleju, w migdałach oraz w orzechach laskowych. Aby uniknąć pojawienia się takiego schorzenia lub jego nawrotu, należy zadbać o to, by posiłki były pełnowartościowe..